www.yasamhastanesi.com.tr

258 55 55 Bilgi ve Randevu hattı
Acil Servis 7 Gün 24 Saat
AKUPUNKTUR

Akupunktur, binlerce yıldır Uzak Doğuda uygulanan bir uygulamadır. Latince akus: iğne ve punctura:delme kelimelerinin birleştirilmesiyle iğneyle delme girişimidir. Vücudun belirli noktalarına belirli prensipler ile iğneler batırmaya dayanır.

Akupunktur yaygın olarak Çin’de kullanılır, fakat ilk kullanan Uygur Türkleri’dir. Çinliler bu uygulamayı komşularından öğrendikten sonra aktif uygulamış, geliştirmiş ve dünyaya yayılmasını sağlamışlardır. Yine de batı dünyasının akupunkturla tanışması yaklaşık 300 yıl önce olmuştur ve ilk Fransızlar Avrupa’da akupunkturu uygulamışlardır.

Ülkemizde akupunktur 1970'li yıllarda ilk defa uygulanmıştır. 1991 yılında Sağlık Bakanlığı bir yönetmelik yayınlayarak akupunktur tedavisi uygulama yetkisi, akupunktur klinikleri, akupunktur uygulanabilecek ve uygulanamayacak durumlar hakkında standart oluşturmuştur.

Günümüzde dünyada pek çok ülkede akupunktur bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü akupunkturu tanımıştır. Almanya, Avusturya gibi bazı ülkelerde akupunktur sağlık sigortasınca ödenmektedir. Etkin tedavi edici etkisi, herhangi bir ilaç kullanılmaması ve ucuz maliyeti ile ülkelerin sağlık giderlerini ciddi ölçüde azalttığı bildirilmiştir.

Akupunktur felsefesine göre vücutta enerji taşıyan bazı kanallar vardır ve bunlar meridyenler olarak adlandırılır. Bu kanalların herbiri bir organın yansımasıdır. Bu kanallarda enerji akışında azalma, artma, kesilme gibi sıkıntılar olduğunda kişide bazı problemler yaşanır. Bu meridyenler üzerinde bulunan hayali noktalarla enerji akışına müdahale edilebilir. İşte akupunktur uygulamasının temeli budur. Akupunktur düzenleyici bir etki gösterir. Oniki ana meridyen vardır, bunlar akciğer, kalın bağırsak, mide, dalak, kalp, ince bağırsak, idrar torbası, böbrek, perikard, "üç ısıtıcı" (solunum, sindirim ve ürogenital sistem) , safra kesesi ve karaciğeri kontrol eder. Herhangi bir sebeble bu kanallardaki enerji dolaşımı bozulur veya kesilirse vücudun değişik kısımlannın fonksiyonları dengesini veya uyumunu kaybeder. Bunun sonucu olarak da rahatsızlık, acı ve hastalıklar oluşabilir. Doğru meridyenler üzerindeki belli noktaların akupunkturu; kanalın yolunu açma, enerji akışını kuvvetlendirme veya yayma etkileri yanında vücudun normal fonksiyonunu sağlayacaktır. Yine insan vücudunda Çin tıbbına göre birbirine zıt iki hayat enerjisi vardır: YİN ve YANG. Örneğin soğuk yindir, sıcak yangdır, gece yindir gündüz ise yangdır. Gece olmadan gündüz, gündüz olmadan gece olmaz. Tüm organlarımız da birbirine böylesine bağlıdır ve biri hastalanırsa diğerlerini de etkiler; tıpkı beden ve ruhun ayrılamıyacağı gibi.

YİN
Karanlık, ölüm, gece, negatif, soğuk, kadın, pasif, yumuşak, kış vs.

YANG
Işık (aydınlık), yaşam, gündüz, pozitif, sıcak, erkek, aktif, sert, yaz vs.

Yin ve Yang enerjileri sürekli değişim içindedirler. Biri olmadan diğeri olamaz. Ne yin enerjisi ne yang enerjisi, evrende ve mekanda tek başlarına olamazlar. Potansiyel enerji üretebilmeleri için dengeli bir şekilde bir arada olmalıdırlar. İşte akupunktur bu dengeyi sağlamada çok etkili bir yöntemdir.

AKUPUNKTUR NASIL UYGULANIYOR?


Akupunktur meridyenler üzerinde bulunan noktalara çelik, gümüş, altın iğne batırılarak uygulanır. En çok kullanılan iğne çelik iğnelerdir. İğneler oldukça incedir. Çoğunlukla akupunktur iğneleri uygulandıktan sonra hasta genellikle sakin bir odada 15 ile 30 dk yatarak tedavi edilir. İğnelerin uzunluğu 0,5–8 cm arasındadır. Kalınlıkları ise 0,16 ile 0,5 mm arasında değişir. İğneler genellikle bir kullanımlıktır. Akupunkturda seansların sayısı hastalığın tipi, süresi ve hastanın yaşına göre farklılık gösterir.

Bu 3 ile 30 seans arasındadır, hatta daha uzadığı durumlar da olabilir. Genellikle 7–12 seans bir kür olarak kabul edilir. Her kür arasında 5 ila 10 gün ara verilir. Hastalığın seyrine göre kürlerin uzunluğu ayarlanır. Bazı durumlarda kulaklara 5 ile 10 gün kalıcı/raptiye biçiminde iğne uygulanabilir. Ayrıca akupunktur noktalarına Lazer tedavisi de uygulanabilir (Özellikle çocuk veya çok yaşlı hastalarda ve iğne fobisi olanlarda). Akupunktur noktalarına elektro-akupunktur da (noktalara alternatif akım, düşük voltaj ve amperli) uygulanabilir. Hastalığın durumuna göre frekansı 2 ile 2000 Hz (saniyede verilen elektrik stimülasyonu) arasında değişir.

KAÇ ÇEŞİT AKUPUNKTUR VARDIR
1. Vücut Akupunkturu
2. Kulak Akupunkturu
3. Ayak Akupunkturu
4. Burun Akupunkturu
5. Yüz Akupunkturu
6. El Akupunkturu

AKUPUNKTUR ETKİ MEKANİZMASI
1. Analjezik/Ağrı kesici etkisi
2. Otonom sinir sistemini dengeleyici etkisi
3. Sedatif/sakinleştirici etkisi
4. Bağışıklık sistemini artırıcı etkisi
5. Psikololjik etki
6. Motor fonksiyonlarda iyileştirici etki

1.Analjezik etkisi: Akupunktur ile ağrı eşiği yükselir. Akupunktur sonucu, beyinde ağrı kesici etkisi olan "endorfin" üretilmektedir.
2.Sedasyon etkisi: Bazı akupunktur noktalarının uyarılması ile uyku hali ve dinlenmiş olarak uykudan uyanıldığı görülür. Akupunktur tedavisi sırasında çekilen EEG'de delta ve teta dalga aktivitelerinde değişme gözlenmiştir. Akupunkturdan sonra beyin dokusundaki dopamin miktarında artışlar tespit edilmiştir. Dopamin eksikliği ile karakterize bazı hastalıklar ve Parkinson'un tedavisinde akupunkturun etkisi böyle açıklanabilir.
3.Bağışıklık sistemine etkisi: Vücut direncini artırır. Bu, lökosit sayısında, antikorlarda ve gamma globulinlerde artışla olur. Birçok olgularda antikor titrelerinde 2-4 kez artışlar meydana gelmiştir. Bu yüzden enfeksiyonlara karşı mücadelede yardımcı etkisi vardır.
4.Psikolojik etkisi: Sakinleştirici ve trankilizan etkilidir.
5.Motor fonksiyonlarda iyileşme etkisi: Paralizi olgularında özellikle yüz felcinde akupunkturla olumlu cevap alınabilmektedir.


AKUPUNKTUR İNSANLARI NASIL ZAYIFLATIR?

Akupunktur diyet yapmayı kolaylaştırır, hipotalamustaki iştah merkezinin çalışmasını baskılar ve böylece diyet yapan az yemekle doymaya başlar. Akupunkturun sinir sisteminin üzerinde etkisi olduğu için hasta diyet sırasında sinirli olmaz, halsizlik ve baş ağrıları olmaz. Mide asit salgısını azalttığı için hastanın mide kazıntıları olmaz. Akupunktur bağırsakları çalıştırdığı için hasta diyet sırasında kabızlık çekmez. Eğer akupunkturla beraber spor yapılırsa kilo vermemiz hızlanır ve aynı zamanda kilo verirken vücut kendini daha hızlı toparlar ve sarkmalar ciddi boyutta önlenir. Kalori harcamak ve yağların yakılmasını sağlamak için en azından 30-45 dakika arası egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

AKUPUNKTURLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR

(WHO)-Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı raporlara göre günümüzde en az 60 çeşit hastalığın akupunktur ile kalıcı tedavi edilme olanağı bulunmaktadır. Romatizmal Hastalıklar: Servikal Artroz (Boyun Kireçlenmesi) - Gonartroz (Diz Kireçlenmesi) - Disk Herniasyonu (Boyun Fıtığı Ve Bel fıtığı) - Siyatik - Romatoid Artrit - Behçet hastalığı - Lupus - Raynaud Hastalığı - Tennis Elbow(tenisçi dirsek) Alışkanlıklar: Sigara - Alkol - İlaç bağımlılığı Diğer: Kronik Yorgunluk - El - Ayak Yanmaları - Aşırı Terleme - Sellulit - Obezite (Şişmanlık) - Kulak çınlaması (Tinnitus) Solunum Yolu Hastalıkları: Allerjik Rinit - Astım - Bronşit - Sinüzit - Larenjit - Farenjit - Tonsillit - Soğuk Algınlığı - Grip - Kuru Öksürük Sindirim Sistemi Hastalıkları: Aft - Diş Ağrısı - Gingivit (Diş Eti Yangısı) - Yemek Borusu Ve Kardia Spazmı - Hıçkırık (Singultus) - Gastrit - Ülser-Kolit - Konstipasyon (Kabızlık) - Diare (İshal) Üro-Genital Sistem Hastalıkları: Enurezis Nokturna (Gece Altını İslatma) - Sistit - Prostatit - Cinsel Soğukluk (Frijidite) - İktidarsızlık (Empotans) - Kısırlık (İnfertilite) - Tüp bebek destek tedavisi - Polikistik over sendromu - Adet Düzensizliği - Ağrılı Adetler (Dismenore) - Adet Azlığı (Oligomenore) - Menopoz şikayetlerini kalıcı bir şekilde azaltıyor. Endokrin Hastalıkları: Guatr - Hipertiroidi - Hipotiroidi - Cushing Sendromu - Diabet(Şeker Hastalığı) Nörolojik Hastalıkları: Migren - Baş Ağrıları - Fasyal Paralizi (Yüz Felci) - Trigeminal Nevralji - Dupuytren Kontraktürü - Kas Hastalıkları - Meniere Hastalığı Psikiyatrik Hastalıklar: Psikosomatik Hastalıklar - Stres - Depresyon - Panik atak - Uyku Bozuklukları - Histeri - Kekemelik - Tikler - Serebral Palsy Kalp - Damar Hastalıkları: Taşikardi - Ritim Bozukluğu - Hipertansiyon - Hipotansiyon Cilt Hastalıkları: Akne - Psöriyazis (Sedef hastalığı) - Zona Ve Sekeli - Ekzema - Ürtiker Ve Allerjik Dermatit - Vitiligo

UYGULANMADIĞI DURUMLAR
 Hamileliğin ilk 3 ayı içinde bazı akupunktur noktaları (alt karın ve bel noktaları gibi) kesin kullanılmaz, düşüğe neden olabilir. Yalnız hamilelik kusmalarında akupunktur kullanılabilir.
 Ameliyat edilmesi kesin vakalarda
 Kanserli vakalarda sadece ağrıyı azaltmak için kullanılır.
 Kanama meyli olan hastalarda
 Antikoagulan kullanan hastalarda

Web Sitelerimiz

Yaşam Obezite Merkezi yasamobezitemerkezi.com

Yaşam Diyaliz Merkezi yasamdiyalizmerkezi.com

Yaşam Hastanesi Web Bebekleri webbebekleri.com

Yaşam Hastanesi - Sanal Tur

Sanal Tur İle Hastanemizi Gezebilirsinizi

Hasta ve Ziyaretçi Rehberi

Hasta ve Ziyaretçi Rehberi