www.yasamhastanesi.com.tr

258 55 55 Bilgi ve Randevu hattı
Acil Servis 7 Gün 24 Saat

Beyin Sinir ve Omurga Cerrahisi Bölümü beyinden kaynaklanan anormallikler omurgamızdan kaynaklanan ağrılar ve şekil bozuklukları ve de vücudumuzdaki sinirlerin hastalıklarının tedavisini yapmaktadır.

Bel ve Boyundan kaynaklanan hastalıklar genellikle ağrı ile kendini gösterir. Bacaklarımızda ve kollarımızda bel ve boyundan başlayan ağrı ve uyuşmalar oluşur.

Vücudumuzdaki sinirlerin hepsinin başlangıç yeri omuriliktir. Eğer omuriliğimizde bir hastalık söz konusu ise o bölgeye giden sinirler etkilenerek ağrı uyuşma ve kuvvetsizlik yapar.

Omurga hastalıklarında sinirler üzerindeki baskıda sinirlerimize zarar vermekte ve ağrı oluşturmaktadır. Bu baskı ne kadar uzun sürerse sinirimizin iyileşmesi o kadar güç olur ki buda ağrının düzelmesini geciktirir.

Tüm vucudumuza yayılan sinirlerin geçtiği omurilikte oluşan fıtıklar sadece ağrı değil kuvvetsizlik,his kaybı ve hatta cinsel işlev bozukluğu yapabilir. Büyük abdest ve idrar hissetmeme altına kaçırma ve benzeri sorunlara neden olabilir.

Her Bel Ağrısı Fıtık mıdır?

Her bel ağrısı fıtıktan kaynaklanmaz. Daha yaygın olarak kaslardan kaynaklanır.Ancak bunun ayrımını beyin cerrahisi uzmanı yapabilir. Buna göre size bir tedavi seçeneği sunar. Ayrıca kadın hastalıkları ve ürolojik hastalıklarda da bel ağrısı olabilir.

Ne zaman Doktoruma Gitmeliyim?

Ağrı sadece belde ve yeni başlamışsa 3-4 gün yatak istirahati yapılmalıdır. Eğer ağrı geçmiyor veya ayağınıza yayılıyor ise hemen gelmelisiniz.

Çocuğumun beli çok ağrıyor

Çocuklarda bel ağrısı sık görülür.Çok hareketli olduklarından ve oturma pozisyonlarına dikkat etmediklerinden genellikle kas ağrıları gelişir. Ancak nadirde olsa omurilikte tümörlere bağlı ağrılarda görülebilinir. Çocuklarımızın sırtını zaman zaman elle muayene edip şekil bozukluğu ve bir tarafa eğilme var mı diye bakıp şüphe içinde kalırsak doktora götürmeliyiz. Omurganın skolyoz gibi deformitelerin erken tanısında ameliyata gerek kalmadan sağlıklı bir omurgaya sahip olunabilir.

Bel Ağrısı Acil Bir Hastalık mıdır?

Ayak parmaklarınızda özellikle baş parmağınızda oynatamayacak kadar kuvvetsizlik mevcutsa büyük abdest ve idrarı hissetmeyerek altınıza kaçırıyorsanız acil bir durum ortaya çıkmıştır.Geç kalmadan doktorunuza başvurmanız gerekir.

Tedavisi nasıldır?

Bel ağrılarını çok az bir kısmı ameliyat gerektirir. Genellikle ilaç ve egzersiz uygulamaları ile tedavi edilir. Ancak asla bilinçsiz egzersizler yapılmamalıdır.

Arkadaşım ameliyat oldu yine tekrarladı? Her zaman tekrarlarmış

Bel fıtığı ameliyatlarında tekrarlama riski %1-5 dir. Ancak vücudumuzda 10 ayrı yerden fıtık olma ihtimali vardır. Ameliyattan sonra başka yerden fıtığı gelişmiş olanlarda tekrarladığını düşünmektedir. Yeni bir fıtık gelişme riskiniz %1-7 oranındadır.

Doktor ameliyat dedi olmadım belimi çektirdim ağrım geçti?

Bel çektirmek veya tıbbi olmayan tedaviler çok tehlikeli olup sakatlıklar oluşmasına neden olabilmektedir. Bel ağrısı yaygın bir hastalık olduğundan ehliyetsiz kişilerce çok fazla suistimal edilmektedir. Sinirlerimiz çok hassas bir dokudur. Sinirlerinizi tıbbi bilgisi olmayanlara elletmeyin!!! Bel fıtığında ağrınız geçse bile sinir baskısı devam ettiği müddetçe iyileşemez, ayağınızda kısmi felçlere kadar giden sıkıntılar oluşabilir. Bu sebeple geç kalmadan bilimsel tıbbi destek alınız.

Web Sitelerimiz

Yaşam Obezite Merkezi yasamobezitemerkezi.com

Yaşam Diyaliz Merkezi yasamdiyalizmerkezi.com

Yaşam Hastanesi Web Bebekleri webbebekleri.com

Yaşam Hastanesi - Sanal Tur

Sanal Tur İle Hastanemizi Gezebilirsinizi

Hasta ve Ziyaretçi Rehberi

Hasta ve Ziyaretçi Rehberi