www.yasamhastanesi.com.tr

258 55 55 Bilgi ve Randevu hattı
Acil Servis 7 Gün 24 Saat

Uzm. Dr. Emel Ersöz / Nöroloji Uzmanı

İnme nedir?
Nedenleri nelerdir?

   Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Emel Ersöz, inmenin dünyada kalp krizi ve kanserden sonra ölüme neden olan 3. sıradaki hastalık olduğunu ifade ederek, 60 yaş üzerindeki kişilerde sakatlığın % 50 nedeni olduğunu söyledi.

   İnmenin, hem ölüme hem sakatlanmaya neden olan ve çok sık rastlanan bir hastalık olduğu için nasıl bir hastalık olduğunu bilmenin ve ayrıca alınması gereken önlemler varsa bu tedbirleri almanın son derece önem arz ettiğini bildiren Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Emel Ersöz, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
     İnme:beyine giden kan akımının aniden azalması veya durmasıdır. Beyin kan akımı iki nedenle bozulabilir.
   1) Beyni besleyen damarlardan herhangi birinde oluşan yırtılma sonucu kanın beyin dokusu veya beyin zarlarının içine kanamasıyla dokulara zarar vermesidir ki buna ''beyin kanaması'' denir.İnmenin %10-15 nedenini beyin kanamaları oluşturur.En büyük nedeni hipertansiyondur.

   2) Beyni besleyen damarlardan herhangibirinde oluşan tıkanmadır ki buna ''beyin damar tıkanıklığı'' denir.İnmenin %90-85 nedeni bu durumdur.Beyine gelen kan oksijen ve besleyici maddeleri beyin hücrelerine taşır.Karbondioksit ve hücresel atıkları beyinden uzaklaştırır.Eğer bir damar tıkanırsa beyin hücreleri yeterli miktarda kanlanamaz ve dakikalar içinde hücrelerde hasar oluşarak inme meydana gelir.
    Tıkanan veya kanayan damarın büyüklüğüne göre hastada oluşacak klinik tabloda değişir yani hasara uğrayan damar ne kadar büyükse hastada oluşacak felç durumuda o kadar ağır olur.

   İnmenin en önemli nedenlerinden biri boynumuzda bulunan Karotis adlı atardamarda (şahdamar) olan damar tıkanıklığıdır. Damar tıkanıklığı ; damar sertliği, damar kireçlenmesi olarakda bilinen ateroskleroz nedeniyle olabilir. Ateroskleroz, kolesterolün damar duvarında birikerek plaklar oluşturması sonucu gerçekleşir. Bu plaklar zamanla birikmeye devam eder ve en sonunda beyne giden kan akımını oldukça azaltır ve tıkanıklığa neden olabilir veya bu damarda oluşan pıhtıdan küçük bir parça koparak başka bir beyin damarında tıkanılık yaparak inmeye sebep olabilir.
        Diğer önemli bir inme nedenide kalpte oluşmuş pıhtılardır. Kalpte ritim bozukluğu ( atriyal fibrilasyon gibi) ya da kalp kapak hastalığı olanlarda kalp boşlukları içinde kan pıhtıları olabilir ve bu pıhtılar kalpten koparak beyinde damar tıkanılığı yapabilirler.

İnme için risk faktörleri nelerdir?

  • 60 yaş üstü kişilerde ve erkeklerde görülme sıklığı fazladır.
  • Şeker hastalığı ( diyabet ) olan kişilerdedamarsal problemler sık görüldüğü gibi inme de sıktır.
  • Hipertansiyon ; en sık görülen ve en önemli risk faktörüdür.
  • Kalp hastalığı ; özellikle kalp ritim bozukluğu ve kalp kapak hastalığının olması
  • Obesite
  • Fiziksel hareketsizlik
  • Sigara içmek
  • Fazla alkol tüketmek
  • Alışkanlık yapıcı kokoin ve benzeri uyuşturucu madde kullanmak. 

İnmeden Korunmanın Yolları:
   Yukarıdaki risk faktörleri incelendiğinde yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı gibi kişinin değiştiremeyeceği risk faktörleri vardır. Fakat kan basıncının, kan şekerinin normal sınırlarda tutulması için verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması halinde inme için oluşan risk kısmen de olsa azalacaktır. Ayrıca sigara içmek, fazla alkol tüketmek, obezite (şişmanlık) gibi kişinin değiştirebileceği risk faktörleri açısından eğer önlem alınırsa ve bu konuda doktorların uyarıları dikkate alınırsa yine önemli bir rik azalmasından söz edilir. Özellikle düzenli egzersiz yapmak (her gün yarım saat yürümek gibi) sizi kalp hastalığı ve inmeden yapmayanlara göre 2,5 kat korur.
   Sağlıklı günler dileğiyle....

Web Sitelerimiz

Yaşam Obezite Merkezi yasamobezitemerkezi.com

Yaşam Diyaliz Merkezi yasamdiyalizmerkezi.com

Yaşam Hastanesi Web Bebekleri webbebekleri.com

Yaşam Hastanesi - Sanal Tur

Sanal Tur İle Hastanemizi Gezebilirsinizi

Hasta ve Ziyaretçi Rehberi

Hasta ve Ziyaretçi Rehberi